Kaip išsirinkti raketę?
  Renkantis teniso raketę, yra keli faktoriai, į kuriuos reiktų atkreipti dėmesį. Pirmiausia siūlytumėm nuspręsti, kokio stiliaus raketės jums reikia, vėliau pasirinkti raketės galvos dydį, raketės ilgį, svorį, balansą, ir sustygavimo stilių.

RAKEČIŲ KATEGORIJOS
1.Jėgos raketės. Šio tipo raketės pasižymi didele galia. Jos yra lengvesnės, su didesnio dydžio raketės galva bei platesniu rėmu. Skirtos pradedantiesiems žaidėjams, nenaudojantiems ilgo, pilno spindulio mosto, o smūgiuojantiems mažu mostu labiau atpalaidavus ranką. Nepaisant nedidelio mosto, raketė turi pakankamai galios ir energijos permušti kamuoliuką į kitą aikštelės pusę.
2.Tarpinės raketės. Šios raketės skirtos žaidėjams, ieškantiems optimalaus derinio tarp galios ir kontrolės. Jos pagamintos vidutinio lygio tenisininkams, smūgiuojantiems vidutiniu mostu, pjaunantiems kamuoliuką vidutiniu arba ilgu mostu. Šios kategorijos raketės puikiai tiks žaidėjams, pereinantiems nuo pradedančiųjų lygio į pažengusiųjų.
3.Kontrolės raketės. Šios kategorijos raketės skirtos patyrusiems žaidėjams, turintiems ilgą ir greitą mostą smūgiuojant kamuoliuką. Kadangi raketės turi mažiau galios, didžioji dalis greičio turi būti generuojama pačio žaidėjo. Pagrindiniai privalumai, kurie yra gaunami naudojant tokią sunkią raketę yra stabilumas ir kontrolė. Šios raketės netinkamos vaikams ir pradedantiesiems, kadangi būtų sunkiai valdomos dėl savo svorio ir mažos raketės galvos.

 

 

 Jėgos raketės                         

 Tarpinės raketės                           

 Kontrolės raketės                           

 Svoris                

 Lengva (220-270g.)      

 Vidutinio svorio (270-310g.)

 Sunki (315-370g.)

 Balansas

 Svoris į galvą

 Skirtingai

 Svoris į rankeną

 Galvos dydis

 Didelė (690-700cm2)

 Vidutinė (640-680cm2)

 Maža (550-630cm2)

 Rėmo forma

 Platus

 Vidutinio storumo

 Plonas


Nusprendę, kuri iš minėtųjų rakečių jums tiktų labiausiai, labai supaprastinsite tolimesnį pasirinkimą.

Mosto stilius – raketės charakteristika, kuri tiesiogiai susijusi su raketės paslankumu ir mobilumu. Kitaip sakant tai yra  raketės universalumas.
Yra 3 pagrindiniai mosto stiliai:
1.Ilgas mostas = daug kontrolės;
2.Vidutinis mostas = visapusiška;
3.Trumpas mostas = daug kamuoliuko akceleracijos.

Galvos dydis yra vienas svarbiausių kriterijų pasirenkant raketę. Šis dydis matuojamas  kvadratiniais coliais (1 kvadratinis colis = 6,45 cm2).
Dažniausiai smūgio jėga yra proporcinga raketės galvai: kuo didesnė teniso raketės galva, tuo daugiau jėgos sukuriama, tačiau tada būna mažesnė kamuolio kontrolė.
Raketės galvos dydžiai:
     1.Midsize – maža raketės galva < 97;
     2. Mid plus – standartinė raketės galva 97-105 kvadratiniai coliai;
     3. Oversize – didelė raketės galva 106-115;
     4. Super oversize – ypač didelė raketės galva > 116 kvadratinių colių.

Rėmo ilgis – tai visos raketės bendras ilgis, kuris matuojamas centimetrais. Standartinis raketės ilgis būna apie 68.5 – 69 cm. Taip pat  būna pailgintos raketės, kurių privalumas didesnė jėga atliekant padavimus ar smūgiuojant iš eigos, be to su tokia rakete lengviau pasiekti kamuoliuką. Prailgintų rakečių pagrindinis trūkumas, tai kontrolės sumažėjimas.
Taigi pagal rėmo ilgį raketės skirstomos į 2 tipus:
1.68-69 cm ilgio standartinės raketės;
2.virš 69 cm pailgintos raketės.

Profilio aukštis – tai aukštis ar tiesiog raketės rėmo storis, kuris matuojamas milimetrais. Raketės profilio aukštis įtakoją raketės smūgio jėgą.
Galima teigti, jog plonesnį rėmą turinti raketė tuo pačiu bus sunkesnė, dėl to pagerėja kamuoliuko kontrolė, tačiau sumažėja jėga ir smūgio stiprumas. Tuo tarpu teniso raketė su storesniu rėmu yra lengvesnė ir sukuria didesnę smūgio jėgą, tačiau dėl to nukenčia kamuoliuko kontrolė.


6 pagrindiniai profilio aukščiai:
1.17.0 – 20.9 mm – teniso raketė pasižyminti didele kontrole;
2.21.0 – 22.9 mm – teniso raketė su vidutine kontrole;
3.23 – 24.9 mm – universali raketė;
4.25- 26.9 mm – universali raketė;
5.27- 28.9 mm – teniso raketė pasižyminti vidutine jėga;
6.daugiau nei 29 mm – teniso raketė sukurianti ypač didelę jėgą.

Raketės svoris.
Raketės svoris matuojamas gramais. Pagrindinė taisyklė: kuo sunkesnė raketė, tuo didesnė kamuoliuko kontrolė. Su lengvesne rakete išgaunami galingesni smūgiai, tačiau sumažėja kontrolės laipsnis.
Rakečių svorio kategorijos:
1. Daugiau nei 320 gramų – labai sunki teniso raketė;
2. 300-319 gramų – sunki teniso raketė;
3. 280-299 gramų – standartinio svorio teniso raketė;
4. 260 – 279 gramų – sąlyginiai lengva teniso raketė;
5. 240 – 259 gramų – lengva teniso raketė;
6. 220 – 239 gramų – labai lengva raketė;
7. mažiau nei 220 gramų – ypač lengva raketė.

Balanso taškas – tai rodiklis, kuris nurodo ar raketės svoris yra subalansuotas į galvą ar į raketės rankeną. Ši charakteristika matuojama centimetrais. Jei raketės ilgis yra 68 cm, o balanso taškas  žemiau nei 33 cm, tai raketės svoris bus orientuotas į rankeną. Kai balanso taškas yra aukščiau nei 34 cm tokiu atveju raketės svoris yra labiau orientuotas į raketės galvą.
Raketės, kurių svoris orientuotas į galvą,  pasižymi didesne sugeneruojama smūgio jėga, tačiau tup pačiu sumažėja kamuoliuko kontrolė.
Raketės, kurių svoris orientuotas į rankeną , labiau tinka profesionaliems tenisininkams, kurie patys sugeba sukurti maksimalią smūgio jėgą.
Balanso taško klasifikacija:
1. 29 -  30.9 cm – svoris visiškai orientuota į rankeną;
2. 31 – 32.9 cm – svoris orientuotas į rankeną;
3. 33 – 34.9 cm – visapusiška teniso raketė;
4. 35 – 36.9 cm – į raketės galvą orientuotas svoris;
5. daugiau nei 37 cm – visiškai į galvą orientuotas svoris.

Dar vienas svarbus matmuo renkantis tinkamą raketę yra raketės storis. Įprastai šis dydis Europoje matuojamas nuo 1 iki 5. Dažniausiai vaikams tinka 1-2 dydžio raketės, moterims 2-3, o vyrai renkasi 4-5 dydžius. Tačiau tiksliausias būdas sužinoti, koks raketės storis tiktų Jums  būtų toks:


Paimkite liniuotę ir išmatuokite atstumą nuo bevardžio piršto viršaus iki delno antrosios linijos. Gautas skaičius ir bus Jums tinkamiausias raketės storis milimetrais.
Tarp raketės charakteristikų dažnai nurodoma ir raketės stygų struktūra. Pagal šį rodiklį raketės skirstomos į 3 tipus:
Tanki (18x20);
Vidutiniška (16x19);
Reta (16x18).
Pirmas skaičius tai pagrindinės (išilginės) stygos, o antru skaičiumi žymimos skersinės stygos.
Reta stygų struktūra leidžia atlikti stipresnius ir greitesnius smūgius, taip pat kamuoliukas labai gerai sukimba su stygomis, dėl to lengviau atlikti ir suktą smūgį. Didžiausias retos stygų struktūros trūkumas yra greitas susidėvėjimas.
Tuo tarpu tanki stygų struktūra leidžia labiau kontroliuoti kamuoliuką, kadangi stygos kontakto metu mažiau deformuojamos ir kamuoliukas ilgiau išbūna susilietęs su stygomis.
Taip pat nemažai priklauso ir nuo pačių stygų tipo ir įtempimo laipsnio. Apie stygas ir jų savybes skaitykite kitame mūsų puslapio straipsnyje.